Time Planner–narzędzia

tool

W poprzednim poście opisałem tematykę projektu i wymieniłem technologie. Teraz czas na przedstawienie narzędzi. Zintegrowane środowisko programistyczne, które zostanie użyte to Microsoft Visual Studio w najnowszej wersji 2015 Enterprise (obecnie z Update 1). Dodatkowo nie obędzie się bez Resharpera, który pozwala na zwiększenie efektywności klepania kodu, czyli analizuje kod, pomaga eliminować błędy i code smells, a także usprawnia refaktoryzację. Przyzwyczaiłem się już trochę do tego toola, dlatego nie wyobrażam sobie już pracy bez niego 😛

Do kontroli wersji użyty zostanie Git, a repozytorium będzie dostępne na GitHubie (wynika to z regulaminu konkursu). Wcześniej nie miałem okazji korzystać z Gita, ponieważ nie było takiej potrzeby, przyzwyczaiłem się do TFSa i w sumie było mi z tym dobrze (wiem wiem zaraz znajdą się hejterzy :P). Także w końcu jest okazja poznać Gita 🙂 Repo projektu znajduje się pod tym adresem. Osoby niezwiązane z programowaniem, czy też początkujący programiści pewnie zastanawiają się po co komu system kontroli wersji. Już odpowiadam. Działa to tak, że po każdej implementacji kawałka kodu (zazwyczaj kompilującego się) wysyłamy nasz kod do repozytorium. Można ten zabieg wykonywać częściej lub rzadziej, ale zalecane jest jak najczęściej. Następnie możemy zająć się dalej kodowaniem i nawet jeżeli coś zepsujemy, to mamy ten przywilej, że w każdej chwili możemy wrócić do poprzedniej działającej wersji. Mało tego, możliwe jest porównywanie zmian w poprzedniej i aktualnej wersji oraz śledzenie postępu prac. Także bez Gita, TFSa, SVNa, itd. się nie obędzie przy pracy nad projektem. Należy także wspomnieć, że systemy kontroli wersji dzielą się na scentralizowane i rozproszone, ale to już temat na inny post. Z tych wymienionych wyżej – rozproszone: Git, scentralizowane: TFS, SVN.

Dodatkowo dobrze by było zrobić sobie backlog zadań, które mają zostać zrealizowane, tak aby o nich nie zapomnieć i móc śledzić postęp swoich prac. Do tego celu użyty zostanie TFS w wersji online. Dzięki temu, możliwe będzie również planowanie sprintów i wyznaczanie swojego capacity (tak będę Scrum Masterem, Product Ownerem i Developerem na raz 😀 zrobię sobie jednoosobowego Scruma, a co!).